O Safíru
Safír je odrůdou korundu, oxidu hlinitého (Al2O3) a s tvrdostí 9 na Mohsově stupnici tvrdosti, je tedy hned po diamantu nejtvdrším nerostem. Zatímco minerál korund sestává z čistého oxidu hlinitého, safíry obsahují příměsi jiných prvků (železo, chrom, měď, hořčík aj.) které mu dodávají modrou, žlutou, růžovou, fialovou, oranžovou, hnědou, zelenou nebo i černou barvu. Mezi safíry se zařazují všechny drahokamy, které jsou odrůdy korundu (včetně bílé) kromě červeného zbarvení, pak se nazývá rubín (příměs Cr). Safíry a rubíny se nejčastěji brousí do briliantového tvaru, podobně jako diamanty.
Safír je ideální drahokam, nachází se v celé škále barev, má velmi vysokou tvrdost (a trvanlivost), silný lesk, skvělou brilanci a zvláště u ušlechtilém materiálu i vzácnost – velmi omezenou dostupnost. Srí Lanské safíry sytě modré barvy (Royal blue) a srílanské Padparadscha safíry (typické růžovo-lososovou barvou), jsou špičkou safírové barevné škály a mohou dosahovat závratných částek, což využívají mnozí světoví investoři.
Většina vytěženého materiálu je, ale pouze v zcela neprůhledných formách s bledou, nevýraznou nebo velmi temnou barvou. Kameny s vyšší průhledností a čistou barvou jsou velmi vzácné. V některých safírech bývá přítomno i barevné zónování, kopírující růstové vrstvy při růstu krystalu. Některé drahokamy mohou být i vícebarevné. Velmi vzácně se vyskytují i safíry s barvoměnou, pokud je v jasných barvách může být kámen hodnotnější než stejně velký diamant.
Většina safírů na trhu je nějakým způsobem ošetřena. Zcela běžné je vypalování (žíhání): Heated - je barevně stálé a gemologickou obcí tolerované.